برگزاری دومین کارگاه آشنایی با تقویم می…

مرکز آموزش نجوم آستان  مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می نماید.

بازدید ریاست و کارشناسان مرکز نجوم حرم ح…

این بازدید که در روز پنج شنبه مورخ 12 دی ماه و در شهر مقدس قم صورت گرفت ، ریاست مرکز آموزش نجوم توضیحاتی در مورد فعالیت علمی ، پژوهشی آن مرکز به حجت السلام و المسلمین نجف ریاست مرکز پژوهشی امام علی (ع) ارائه نمود.

رصد خورشید گرفتگی حلقوی، پنج دی ماه

خورشید گرفتگی حلقوی در تهران ، حدود ساعت هفت و پانزده دقیقه  شروع شد که این واقعه نجومی توسط  رصد گران و عموم علاقه مندان در مرکز آموزش نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) رصد گردید.

گزارش تصویری سخنرانی ریاست مرکز آموزش ح…

 سخنرانی ریاست مرکز آموزش نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام، حجت الاسلام تقدیری در همایش ملی رصد خانه های ایران ،دانشگاه خوارزمی چهارشنبه 27 آذر ماه

پوستر فراخوان مقاله جهت برگزاری همایش سا…

مرکز آموزش نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، همچون سالیان گذشته امسال نیز  اقدام به برگزاری همایشی با عنوان شیخ بهاء الدین عاملی نموده است.

ناسا اعلام کرد که ابرهای مریخی از شهاب‌سنگ‌های خرد شده به وجود آمده‌اند.

 

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مطالعه جدید دانشمندان نشان می‌دهد که ابرهای مریخ دارای یک منشا بیگانه هستند.

براساس گزارش «نیواطلس»، محققان اعلام کردند که ابرهای موجود در جو سیاره سرخ، به دلیل پدیده‌ای به نام «دود شهاب» به وجود آمده است، این پدیده زمانی رخ می‌دهد که اجرام فضایی به هنگام ورود به اتمسفر مریخ خرد می‌شوند.

قشر گازی مریخ به طور باورنکردنی نازک است و حجم جو آن کمتر از یک درصد جو زمین است.

البته باید بدانید که جو مریخ همیشه اینقدر ضعیف نبوده و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این سیاره پیش از این جوی داشته که آب را بر روی سطح آن حفظ می‌کرده است.

ابرهای مریخی همانند ابرهای زمینی به وجود نمی‌آیند. مولکول‌های آبی که اکثر ابرها را به وجود می‌آورند برای پیوستن به یکدیگر و تشکیل ابر نیاز به چیزی مانند ذرات نمک یا گرد و غبار هوا دارند. زمانی که این ذرات و مولکول‌ها به اندازه کافی جمع شوند، ابرها را تشکیل می‌دهند که بر روی زمین قابل مشاهده هستند.

دانشمندان معتقدند که تشکیل جو میانی مریخ که در ارتفاع 30 تا 60 کیلومتری سطح آن قرار دارد مشابه جو زمین نیست؛ بنابراین ذرات یخ چگونه می‌توانند ابرهای مریخی را به وجود بیاورند؟

_طبق این مطالعه، در پاسخ به این سوال باید گفت که تشکیل ابرهای مریخی به دلیل عوامل درونی سیاره نیست بلکه فضای بین‌سیاره‌ای آنها را به وجود می‌آورد.

مشاهدات فضاپیمای «ماون» (ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ) نشان می‌دهد که روزانه 2 تا 3 تن اجرام فضایی که اقلب به شکل شهاب‌سنگ هستند وارد جو مریخ می‌شوند. این شهاب‌سنگ‌ها در برخورد با پوشش گازی نازک مریخ از هم  جدا شده و به صورت رگباری از گرد و غبار (دود شهابی) وارد جو مریخ می‌شوند.

محققان معتقدند که این ذرات شهابی به عنوان ذراتی برای تشکیل ابر در جو سیاره سرخ عمل می‌کنند به گونه‌ای که مولکول‌های یخ با جمع شدن در اطراف این ذرات ابرها را تشکیل می‌دهند.

محققان با استفاده از فناوری‌های پیچیده کامپیوتری، جو مریخ را شبیه‌سازی کردند تا بتوانند نظریه خود را آزمایش کنند، هنگامی که آنها گرد غبار شهابی شبیه‌سازی شده را وارد این جو کردند، ابرها ظاهر شدند.

 

 

 

جستجو

کانال های ارتباطی

ما را در پیام رسان های داخلی دنبال کنید!


✅ سروش : آسمان عظیم

✅ ایتا : آسمان عظیم

 

 

اوقات شرعی