«رویت هلال در ایران » سابقه هزاران ساله …

گفتگو حجت‌الاسلام محمد تقدیری «رئیس مرکز نجوم آستان مقدس و رئیس ستاد استهلال استان تهران» با سازمان تبلیغات اسلامی 

برپایی وبینار(نجوم 1400،افق پیش رو)

مرکز آموزش نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) به مناسبت هفته جهانی نجوم برگزار می نماید.

برگزاری وبینار آشنایی با رصدخانه ها

مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برپا می نماید.

پرواز بالگرد در مریخ

ناسا بالگرد نبوغ را به پرواز در آورد.

گزارش تصویری تلاش تیم رصدی مرکز آموزش نج…

مرکز آموزش نجوم حرم حضرت عبدالعظیم(ع) همچون گذشته به رصدماه قمری پرداخت .

به‌تازگی دانشمندان کوچک‌ترین سیاه‌چاله‌ی عالم را کشف کرده‌اند.این سیاه‌چاله‌ی کوچک در قلب کهکشان کوتوله‌ی «RGG 118» قرار دارد.      

                             

شرح تصویر: کهکشانکوتوله‌یاز نگاه تلسکوپ نوری کِلِی(مرکز تصویر)بالا-راست: همین کهکشان در پرتوی ایکس از نگاه تلسکوپ فضایی چاندرا   

به‌تازگی دانشمندان کوچک‌ترین سیاه‌چاله‌ی عالم را کشف کرده‌اند. این سیاه‌چاله‌ی کوچک در قلب کهکشان کوتوله‌ی «RGG 118» قرار دارد. این کهکشان از زمین ۳۴۰ میلیون سال نوری فاصله دارد و پیمایش‌گر دیجیتالی آسمان اسلون (SDSS) برای نخستین بار آن را کشف کرد. دانشمندان با بررسی حرکت گاز در نزدیکی مرکز کهکشان با تلسکوپ ۶/۵ متری کِلی (Clay) توانستند جرم سیاه‌چاله‌‌‌ را تخمین بزنند: جرم این سیاه‌چاله ۵۰ هزار برابر جرم خورشید است. این جرم در قیاس با دیگر سیاه‌چاله‌ها بسیار اندک است، مثلاً سیاه‌چاله‌ی مرکزی کهکشان خودمان ۱۰۰ برابر آن جرم دارد یا یکی از سنگین‌ترین سیاه‌چاله‌ها در عالم جرمش حدود ۲۰۰ برابر جرم این غول کوچک است.

رصدهای بیشتر با تلسکوپ فضایی پرتوی ایکس چاندرا نشان می‌دهد که این سیاه‌چاله چنان بااشتها است که با سرعتی مشابه با سیاه‌چاله‌های بزرگ‌تر مواد پیرامونش رو می‌بلعد. شاید این حریصانه بلعیدن نشان‌دهنده‌ی آن است که فارق از این‌که سیاه‌چاله‌ها در چه اندازه‌ای شکل می‌گیرند؛ به‌طور مشابه رشد می‌کنند.

با بررسی سیاه‌چاله‌های کوچک می‌توان به شناخت بیشتری نسبت به رشد و تکامل انواع سیاه‌چاله‌ها رسید.علاوه بر این کهکشان میزبان این سیاه‌چاله که به نظر نمی‌رسد هرگز با کهکشان دیگری ادغام شده باشد نشان می‌دهد که چطور کهکشان‌ها در ابتدای عالم شکل می‌گرفتند و چطور هردوی آن‌ها، کهکشان و سیاه‌چاله‌ی مرکزی‌اش، برهم اثر می‌گذارند. 

منبع :PARS SKY


 

 

جستجو

کانال های ارتباطی

ما را در پیام رسان های داخلی دنبال کنید!


✅ سروش : آسمان عظیم

✅ ایتا : آسمان عظیم

 

 

اوقات شرعی