برپایی وبینار مبانی علمی روئیت پذیری

بررسی روئیت پذیری هلال ماه رمضان

چهارشنبه ۲۵ فروردین، اول ماه رمضان است

رئیس ستاد استهلال استان تهران گفت: باتوجه به پارامترهای هلال ماه رمضان، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ اول ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲ است.

تصویری متفاوت از سیاره مریخ

   سلفی جالب،مریخ نورد کنجکاوی

سال 1400 آغاز قرن جدید؟!

   موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران پاسخ داد.

گزارش تصویری تلاش تیم رصدی مرکز آموزش نج…

مرکز آمزش نجوم آستان حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار نمود.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که گدازه‌های آتشفشانی در ماه در گذشته سبب شده که این قمر مدتی دارای اتمسفر شود.

  

به گزارش ایسنا  به نقل از اسپیس، ماه امروزه اتمسفری ندارد اما دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که بین ۳ تا ۴ میلیارد سال قبل، ماه در پی وقوع فعالیت‌های آتشفشانی و ایجاد ابرهای ضخیم و متراکم گازی، دارای اتمسفر بوده است.

امروزه در سطح ماه چندین دهانه آتشفشانی خاموش دیده می‌شود که دارای گدازه‌های منجمد شده هستند.

البته امروزه ماه یک جو بسیار نازک و محدود دارد که از نظر علمی جو محسوب نمی‌شود و بیشتر اگزوسفر است که دارای مولکول‌هایی است که از نظر گرانشی به ماه منتهی می‌شوند اما بسیار از هم گسیخته هستند.

در تحقیق جدیدی که محققان "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) در مرکز پرواز فضایی "مارشال" نجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که در زمانی بین سه تا چهار میلیارد سال قبل، فعالیت‌های آتش‌فشانی در ماه افزایش پیدا کرده و سبب شده است ابرهای غلیظ و بسیار متراکمی بر فراز قمر زمین شکل بگیرند که به مدت ۷۰ میلیون سال بر فراز ماه وجود داشته‌اند و سپس به فضا فرار کرده‌اند.

محققان در این تحقیق میزان گازهای متصاعد شده از این گدازه‌ها را اندازه گرفته‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که حجم این گازها به قدری زیاد بوده است که سبب شده از فرار آنها به فضا جلوگیری شده و یک اتمسفر موقت برای ماه ایجاد شود.

مقامات مرکز فضایی مارشال اعلام کرده‌اند که نتایج این تحقیق می‌تواند بر روی تحقیقات آینده در ماه در مناطق نزدیک به قطب‌های این قمر برای کشف منابع یخ و آب‌های زیرزمینی در این مناطق بسیار تاثیرگذار باشد.

نتایج این تحقیق در ژورنال علمی Earth and Planetary Science Letters منتشر شده است.

جستجو

کانال های ارتباطی

ما را در پیام رسان های داخلی دنبال کنید!


✅ سروش : آسمان عظیم

✅ ایتا : آسمان عظیم

 

 

اوقات شرعی