برپایی وبینار مبانی علمی روئیت پذیری

بررسی روئیت پذیری هلال ماه رمضان

چهارشنبه ۲۵ فروردین، اول ماه رمضان است

رئیس ستاد استهلال استان تهران گفت: باتوجه به پارامترهای هلال ماه رمضان، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ اول ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲ است.

تصویری متفاوت از سیاره مریخ

   سلفی جالب،مریخ نورد کنجکاوی

سال 1400 آغاز قرن جدید؟!

   موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران پاسخ داد.

گزارش تصویری تلاش تیم رصدی مرکز آموزش نج…

مرکز آمزش نجوم آستان حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار نمود.

رصدهای ثبت شده توسط کاوشگر کاسینی نشان می دهند که حلقه A زحل دارای هفت قمر است.

   

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، تا کنون ستاره شناسان تصور می کردند که حلقه A زحل تنها دارای یک قمربه نام 'جانوس' است اما اکنون نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که حلقه A زحل که دورترین حلقه بزرگ زحل به شمار می رود توسط هفت قمر محبوس می شود.
 
این مطالعه جدید نشان می دهد که رزونانس های مداری این هفت قمر موجب پیشگیری از متلاشی شدن حلقه A زحل می شوند بطوریکه بدون وجود این هفت قمر ماده این حلقه پخش شده و در طول زمان کاملا متلاشی می شود.
 
پژوهشگران دانشگاه کرنل در آمریکا از طریق بررسی رصد های ثبت شده توسط کاوشگر کاسینی به وجود این ارتباط پی بردند.
 
رادوان تاجدین پژوهشگر نجوم دانشگاه کرنل در یک بیانیه خبری اعلام کرد: کاسینی اطلاعاتی در زمینه جرم قمرهای زحل و ویژگی های فیزیکی این حلقه ها ارائه داد بنابراین از لحاظ ریاضی نتیجه گرفتیم که جانوس به تنهایی نمی تواند مانع متفرق شدن این حلقه ها از هم شود.
 
وی تاکید کرد که حلقه Aزحل حاوی یک قمر نیست بلکه هفت قمر دارد.
 
تاجدین و همکارانش تجزیه و تحلیل های خود در مورد حلقه A زحل را به شرکت کنندگان انجمن نشست انجمن علوم ستاره شناسی انجمن علوم سیاره که روز سه شنبه در پروو، یوتا در جنوب غرب آمریکا برگزار شد، ارائه دادند.
 
آنها اظهار داشتند: همانطور که در دوربین های با کیفیت بالای کاسینی نشان داده شده است، حلقه A زحل دارای امواج گرانشی هستند که این امواج توسط رزونانس های مداری قمرهای اطراف ایجاد می شوند. رزونانس مداری فشار و کشش جاذبه ای پیکره های نزدیک مانند قمرها و سیاره ها را توضیح می دهند.
 
مقاله ای در مورد این هفت قمر در مجله Astrophysical منتشر شده است.

جستجو

کانال های ارتباطی

ما را در پیام رسان های داخلی دنبال کنید!


✅ سروش : آسمان عظیم

✅ ایتا : آسمان عظیم

 

 

اوقات شرعی